פעילויות ביום בר-המצווה  |  3 דקות קריאה

סיורים בכותל המערבי

העיר ירושלים, ואיזור בית המקדש בפרט, מהווים מוקד עניין לתרבויות שונות במשך אלפי שנים. הכותל המערבי מושך מליוני תיירים מרחבי העולם, בנסיון להתחבר אל הרוח של המקום. ארכיאולוגים והסטוריונים עומלים בשיתוף פעולה בנסיון לחשוף את האירועים המרתקים שהתרחשו במקום, ועדיין רב הנסתר על הגלוי.

הקרן למורשת הכותל המערבי מקיימת מידי יום סיורים שונים, רגליים ווירטואליים, המלמדים על תקופות שונות מההסטוריה של המקום באמצעות סיפורים, ממצאים ארכיאולוגיים, ואמצעים טכנולוגיים כגון משקפי VR.

משפחות רבות החוגגות בר-מצווה בכותל המערבי בוחרות לשלב סיורים שונים לפי טעמן, על מנת להעשיר את היום ברמה החוויתית והאינטלקטואלית.

אחד מתפקידיו של מפיק בר-מצווה הוא להסביר לכם על הסיורים השונים, לסייע לכם לבחור את הסיור המתאים ביותר עבורכם, לתאם מול הגורם הרלוונטי, לתזמן ביום האירוע ולדאוג שהכל קורה כמתוכנן.

תוכן עניינים

סיורים במנהרות הכותל

ברחבת הכותל נגלים לעין כ-70 מטרים מהכותל המערבי. אולם רבים אינם מודעים לכך שאורכו המלא של הכותל המערבי הוא כמעט כחצי קילומטר.

החלק הנסתר מן העין נמצא במנהרות הכותל, וסיורים במנהרות מאפשר הצצה אל ההסטוריה העשירה של העם היהודי.

הסיורים במנהרות הכותל נחשבים לאטרקציה בינלאומית אותה פוקדים מבקרים רבים מכל העולם.

קיימים שני סיורים במנהרות הכותל: ה״מסלול האבן הגדולה״ (הסיור הקלאסי), וסיור חדש בשם ״מסלול הגשר הגדול״.

מסלול האבן הגדולה - הסיור הקלאסי

במהלך הסיור הקלאסי נחשפים לאורכו המלא של הכותל המערבי, תוך שילוב סיפורים מרתקים, פלאים הנדסיים כמו סלע בגודל של אוטובוס שאיש אינו יודע כיצד הרימו, ואף מגיעים לנקודה הקרובה ביותר לאבן השתייה, שעל פי האמונה ממנה התחילה בריאת העולם.

כמות משתתפים: 18-35

משך הסיור: 60 דקות

מחיר: 30 ש״ח למבוגר, 19 ש״ח לילד, 295 ש״ח הדרכה

מסלול הגשר הגדול

מנהרות הכותל טרם נחקרו במלואן. לאחרונה, לאחר עבודה ארכיאולוגית רבת שנים, נפתח מסלול נוסף היורד קומה נוספת וחושף ממצאים ארכיאולוגיים עוצרי נשימה מבית המקדש השני.

בסיור זה ניחשף אל גשר הנחשב לפלא הנדסי, מבנה מפואר שהתגלה בחפירות האחרונות, היכל התקופות, מספר מקוואות מתקופת בית שני, ומבנה דמוי תיאטרון מתחת לקשת וילסון. הממצאים הארכיאולוגיים המוצגים בסיור נבנו לפני כ-2000 שנים.

כמות משתתפים: 18-35

משך הסיור: 60 דקות

מחיר: 30 ש״ח למבוגר, 19 ש״ח לילד, 295 ש״ח הדרכה

סדנת קולמוס הלב

קולמוס הינו כלי כתיבה עשוי קנה סוף, או נוצה של עוף גדול, כמו תרנגול הודו או אווז. סופרי סת״ם משתמשים בקולמוס לכתיבת כל כתבי הקודש, בניהם ספרי תורה, תפילין, מזוזות ומגילות.

סדנת קולמוס הלב היא טקס מיוחד למשפחות בר מצווה, שמתבצע באחד מהאולמות במרחב הכותל.

הטקס מועבר על ידי סופר סת״ם (ספר תורה, תפילין, מזוזות), שמסביר על תהליך היצירה. כחלק מהסדנה הסופר מעלה ספר תורה בן 150 שנה מעירק ומזוזה פתוחה, וכן מסביר על תהליך העיבוד של התפילין. נער בר-המצווה מתנסה בכתיבה על קלף עם קולמוס, ולבסוף מקבל את הקלף שעליו כתב מזמור כלשהו מספר תהילים.

כמות משתתפים: ללא הגבלה

משך הסיור: 40 דקות

מחיר: 650 ש״ח

 

סדנת קולמוס הלב ברחבת הכותל המערבי

מסע אל ירושלים - סיור וירטואלי

סיור וירטואלי מרתק, העוסק במסלולם של קהילות ישראל מחורבן הבית והיציאה לגלות ועד שיבתם לירושלים ובניית מדינת ישראל.

זהו סיור וירטואלי, בו כל משתתף מקבל מחשב אישי, אליו הוא מכניס את ארץ המוצא שלו ורואה מה הקהילה שלו עברה במשך אלפי שנות גלות.

הכנת הסיור הייתה כרוכה ב10 שנות מחקר, וכוללת כיום יותר מ150 סרטים ואנימציות.

הסיור מתרחש בחדר מיוחד בן מאות שנים שנמצא במנהרות הכותל.

כמות משתתפים: 18-30

משך הסיור: 60 דקות

מחיר: 25 ש״ח למבוגר, 15 ש״ח לילד

מבט אל העבר - סיור מציאות מדומה (VR)

מבט אל העבר זהו סיור בטכנולוגיה מתקדמת של מציאות מדומה (Virtual Reality). המשתתפים מקבלים משקפי מציאות מדומה ומתרשמים מיופיו של בית המקדש שנחרב לפני כאלפיים שנה.

הסטוריונים, אומנים, אנשי מחקר, מהנדסי תוכנה ומומחי אנימציה שיתפו פעולה בפרויקט יוצא דופן, והקימו מודל תלת-מימדי של בית המקדש השני. מדובר בטכנולוגיה עילית המהווה את החזית הטכנולוגית בעולם הסימולציה וההקרנה, ומשתתפים מדווחים כי חשו שעומדים בתוך בית המקדש עצמו.

כמות משתתפים: 18-20

משך הסיור: 15 דקות

מחיר: 31 ש״ח למבוגר, 16 ש״ח לילד

גיל: 5+

מודל של בית המקדש השני

עדיין מתלבטים? צרו איתי קשר לקבלת ייעוץ מקיף ללא עלות!