פעילויות ביום בר-המצווה  |  3 דקות קריאה

מתופפים לבר-מצווה

כולנו מסכימים שמוזיקה מוסיפה שמחה לכל חגיגה. תהלוכת מתופפים ביום בר-המצווה היא מרגשת, משמחת , מגבשת ונחשבת בגדר חובה בכל אירוע. המוזיקה והריקודים משחררים ומורידים לחץ מחתן בר-המצווה, שמתרגש מאוד בדרכו לטקס העליה לתורה.

כמו כל דבר באירוע, גם תהלוכת המתופפים דינאמית ותלויה במספר גורמים כמו מיקום האירוע, מזג-האויר, והרכב הנגנים בו אתם חפצים.

תוכן עניינים

מיקום התהלוכה

מיקום התהלוכה תלוי בעיר בה תבחרו לקיים את בר-המצווה, ומשפיע על האוירה ועל הנוף הנשקף במהלך התהלוכה.

תהלוכת מתופפים בכותל המערבי

כשחוגגים בר-מצווה בכותל, נהוג לפגוש את הנגנים בשער האשפות, מיד עם הירידה מהאוטובוס. זהו שער הסטורי אשר נבנה במאה ה-16 כאחד משערי ירושלים, ונקרא גם ״שער דוד״.

התהלוכה מתבצעת בדרך משער האשפות לשער הכניסה לרחבת הכותל, כשברקע חומות העיר העתיקה. בימי העליה לתורה, הכותל עמוס מתפללים מכל העולם, ולעיתים קרובות מצטרפים לתהלוכה עוברי אורח, בניהם חיילים ותיירים.

בתום התהלוכה נהוג להצטלם, ולקיים טקס הפרחת בלונים, בכניסה לרחבת הכותל.

יתכן שנכחתם באירוע בו התהלוכה התבצעה ברחבת הכותל המערבי. הדבר היה נהוג בעבר, אולם בשלב מסוים הוחלט למנוע כניסה של נגנים לרחבה, על מנת שלא להפריע למתפללים.

תהלוכת מתופפים בזכרון-יעקב

בבר-מצווה בזכרון יעקב, התהלוכה יוצאת ממגדל המים ההסטורי, הממקום במעלה המדרחוב.
מגדל המים נבנה בשנת 1937 לצורך אגירת מים עבור המושבה, ומשמש לכך גם בימים אלו לשעת חירום. בעשור האחרון הציירת נאוה אייבל חידשה את חזיתו וציירה עליו את הנדיב הידוע.

התהלוכה מתרחשת לאורך מדרחוב דרך היין המיוחד, כשברקע ארכיטקטורה ציורית, אתרים הסטוריים, גלריות, חנויות, מסעדות ובתי-קפה.

בסיום מגיעים לכניסה אל מפתן בית-הכנסת אוהל-יעקב, לטקס הפרחת בלונים. בית-כנסת זה הוקם בשנת 1886 על-ידי הברון אדמונד דה רוטשילד, והיה האהוב עליו מכל. זהו בית-הכנסת המפואר ביותר שהברון הקים, בו נהג להיפגש עם דרי המושבה.

הרכב נגנים בתהלוכה

הרכב הנגנים בתהלוכה משתנה הן במספר הנגנים והן בכלי הנגינה. למעט שופרות שמהוים חלק בלתי נפרד מהטקס, כל משפחה בוחרת את ההרכב בהתאם לאופיה, לגודלה ולתקציבה.

תהלוכה עם נגן אחד

למשפחות מצומצמות וצנועות שמעדיפות אוירה רגועה, או לנער מופנם שלא מעוניין למשוך תשומת לב רבה, מומלץ לבחור בנגן אחד.

הנגן יגיע עם שופר וכלי נגינה נוסף לבחירתכם, ויוביל את המשפחה והחתן באופן אינטימי. כלי נגינה אפשריים הם תוף אפריקאי, גיטרה, אקורדיון, סקסופון, או כלי אחר בהתאם להעדפתכם.

אופציה זו טובה גם למשפחות בעלות תקציב נמוך שאינן מעוניינות לוותר על חווית התהלוכה.

תהלוכה עם שני נגנים

המשפט טובים השניים מן האחד תקף גם בתהלוכת הנגנים. צמד מתופפים מגיעים עם אנרגיה גבוהה יותר מנגן בודד, ומנגנים יחדיו בהרמוניה ובעוצמה.

זוהי האופציה השכיחה ביותר, ומומלצת משפחות גדולות יותר בעלות אופי תוסס, ולבר-מצווה אליה מגיעים הרבה חברים של החתן.

הנגנים מגיעים עם שני שופרות ושני כלים נוספים, בדרך כלל תופים אפריקאים, ומנגנים מקצבים שמחים עם שירי המועד כגון ישמח חתני, דוד מלך ישראל, אל תירא ועוד.

התהלוכה מושכת תשומת לב חיובית מהעוברים ושבים, שכן קשה להתעלם מעשרות אורחים ששרים ורוקדים בהתלהבות.

תהלוכה עם שלושה נגנים ויותר

משפחות גדולות במיוחד שרוצות שמחה רבה אף יותר יכולות לבחור בהרכב משולש.

הרכב כזה מכיל בדרך כלל שני מתופפים שאחראיים על הקצב ונגן נוסף שמוסיף מלודיה. מומלץ לבחור בכלי שמוציא דציבלים גבוהים ויצליח לבלוט בין התופים כמו סקסופון, חצוצרה, קלרינט, אקורדיון וכדומה. כמו כן, כל נגן מגיע עם שופר בו יתקע בסיום התהלוכה.

תהלוכת נגנים אינה מוגבלת לשלושה נגנים. אם אינכם מוגבלים בתקציב, ניתן להביא עד כחמישה נגנים, שיהפכו את התהלוכה לחויה מוזיקלית יוצאת דופן.

תהלוכה עם שלושה נגנים משער האשפות אל עבר הכותל המערבי

מזג-אויר בתהלוכה

תהלוכת מתופפים בקיץ

תהלוכת המתופפים עוברת תחת כיפת שמיים, וחשופה לשמש הקופחת בשיא הקיץ. ישנה חשיבות רבה לתזמון מדויק של נגני התהלוכה כדי שהאורחים לא ימתינו בשמש. כמו כן, על-מנת להנעים את החוויה נהוג לחלק לאורחים כובעים ומניפות, עם שם חתן בר-המצווה ותאריך העליה לתורה.

תהלוכת מתופפים בחורף

בהפקת בר-מצווה בחורף דרושות התאמות שונות לכל אורך האירוע, על-מנת להבטיח שהכל יתנהל כשורה. קשה לחזות האם ירד גשם ביום האירוע, והתחזית משתנה תכופות לעיתים אף בטווח קצר.

ניתן לתאם עם תהלוכת מתופפים באופן דינאמי, ובמידה וירד גשם לבחור באחת מ2 חלופות:

  1. חלוקת מטריות ממותגות, עם שם חתן בר-המצווה ותאריך העליה לתורה. מומלץ למשפחות עם רוח צעירה שלא חוששות מהגשם, או במידה וצפויים ממטרים קלים.
  2. העברת התהלוכה לארוחת צהריים במסעדה מקורה. אפשרי רק במידה ובחרתם להמשיך לארוחת צהריים במיקום המאפשר זאת. בימים של גשם כבד זוהי הברירה היחידה.

אמינות חברת הנגנים

אחד האלמנטים החשובים ביותר בהפקת אירוע הוא אמינות. אלמנט זה משותף לכלל הספקים ונותני השירות עימם אנו באים במגע. רמת האמינות של ספק, היא מידת הוודאות שלנו שנקבל את השירות שסגרנו בזמן, במלוא האיכות, ובמינימום מאמץ.

במקרה של תהלוכת נגנים, האפשרות האמינה ביותר היא חברת הפקה בעלת היקף גדול של אירועים. הסיבה לכך היא שחברת הפקה בדרך כלל מחזיקה מספר רב של נגנים מכל הסוגים, אשר נמדדים באופן תדיר, ומחויבים לעמוד בסטנדרט של איכות, עמידה בזמנים, ואדיבות.

כמו כן, במקרה בו אחד הנגנים לא יכול להגיע ברגע האחרון, תקבלו נגן חלופי על אותו כלי ובאותה רמה, אשר כבר עבד עם שאר הנגנים, ויספק את אותו השירות בדיוק.

זקוקים להרכב נגנים? צרו איתי קשר לקבלת הצעה אטרקטיבית ללא התחייבות